Diabeediuuring

Kas teadsid, et Eestis on diabeet diagnoositud umbes 70 000 inimesel? Ülemaailmselt on see haigus kujunenud lausa pandeemiaks, mõjutades enam kui 420 miljonit inimest. Enamik põeb haiguse levinumat vormi ehk teist tüüpi diabeeti, mida rahvakeeli kutsutakse vanema ea suhkruhaiguseks. See on krooniline haigus, mille puhul organism ei suuda hoida veresuhkrut normaalsel tasemel.

Miks uuringut läbi viiakse?

Kuigi üldplaanis on teada, et diabeedi tekkimine on mõjutatud nii geneetikast kui ka elustiilist – ennekõike rasvumisest –, ei osata veel täpselt ennustada, kellel võib elu jooksul diabeet tekkida ja miks mõnel inimesel ilmnevad haiguse tüsistused varem kui teistel.

Selles rahvusvahelises teist tüübi diabeedi uuringus töötatakse uudse metoodika kallal, mis võiks aidata teist tüüpi diabeeti paremini prognoosida, jälgida ja haigusega kaasnevate tüsistuste tekkimist ennetada. Piltlikult öeldes tahavad teadlased laialdase andmestiku ja tehnoloogia abil luua niinimetatud digitaalse kaksiku, mis prognoosiks inimese tõenäosust haigestuda diabeeti või teeks haiguse olemasolul kindlaks kaasuvate haiguste riski.

Kes saavad uuringus osaleda?

Valimi kriteeriumite alusel kutsutakse diabeediuuringusse osalema kuni 400 geenidoonorit. Neist 75% on diabeetikud ning ülejäänud kontrollgruppi kuuluvad inimesed.

Osalejatel palutakse tulla ligi kaheaastase vahega kahele uuringuvisiidile, mille käigus tehakse erinevaid analüüse. Lisaks vere- ja uriinianalüüsidele kasutatakse uudset mitteinvasiivset tehnoloogiat, mis võimaldab läbi naha pinna uurida inimese veresoonte seisundit.

Esimest korda kutsutakse valimisse sattunud geenidoonoreid uuringusse 2023. aasta lõpust kuni 2024. aasta keskpaigani.

Miks uuringus osaleda?

Vastutasuks uuringus osalemise eest saab uuritav soovi korral enda veremarkerite ja uriinianalüüsi tulemused, mis sisaldavad muu hulgas glükoosi-, kolesterooli- ja D-vitamiini näitajaid.

Uuringus osaledes saab anda oma panuse sellesse, et parandada paljude diabeeti põdevate inimeste heaolu ning elukvaliteeti nii Eestis kui kogu maailmas.

Täiendav info

Uuringu viivad läbi Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu ja bio- ja siirdemeditsiini instituudi teadlased.

Uuring on osa suurest rahvusvahelisest projektist OPTOMICS. Samasugust uuringut teeb Saksamaal Müncheni Tehnikaülikool. Tutvu projekti veebilehega.

Uuringu eetilisi aspekte on hinnanud Eesti bioeetika ja inimuuringute nõukogu.

Meediakajastused